8 veidi jēgpilnas sarunas izveidošanai

Updated: Oct 30, 2019

Pārāk bieži ikdienas sarunas izvēršas neveiklas vai bezjēdzīgas tikai tādēļ, ka neesam pievērsuši uzmanību dažām pamata patiesībām. Ir viegli veiot jēgpilnas sarunas, ja atceramies sekojošo:


1. Zini un izzini cilvēku ar kuru sarunājies

Ja tikšanās ir plānota, tad nepaslinko un izpildi savu mājas darbu – uzzini vairāk par šo cilvēku. Apskati viņa LinkedIn vai Facebook profilu. Saproti, par ko viņš interesējas, ar ko aizraujas un kāds ir viņa domāšanas veids. Tas palīdzēs sarunu veidot precīzāku, nepiespiestāku un , iespējams, izglābs to, neļaujot tev pateikt kādu nepiemērotu frāzi vai joku.

Savukārt, sarunas laikā, klausies savā sarunu biedrā, izzini viņa domu, nekautrējies uzdot jautājumus un esi ieinteresēts. Pirms pārejat pie jauna sarunas temata, centies uzdot vismaz vienu jautājumu par tikko runāto tematu. Tas parādīs, ka esi ieinteresēts un veidos pozitīvu saikni ar šo cilvēku.


2. Centies izveidot dabisku saikni un netērē laiku nevajadzīgi

Mākslīgi veidota saruna neaizvedīs pie pozitīva rezultāta. Necenties veidot piespiedu sarunu, ja patiesībā nav par ko runāt. Tā vietā labāk centies veidot sarunu par tēmu, kas ir aizraujoša gan tev gan tavam sarunu biedram.

Cieni savu un sava sarunu biedra laiku. Bieži daudz vērtīgākas ir 15 minūšu nevis 1 stundas sarunas. Ja zināt, kā varat viens otram palīdzēt un kas ir nepieciešams – lieliski! Nav vajadzīgs mākslīgi pagarināt sarunu tikai runāšanas pēc. Un atceries, ka lielai daļai cilvēku nemaz nepatīk saviesīgās iesildošās runas (“small talk”) un viņi novērtēs to, ka sarunu veicāt produktīvi un ātri.


3. Klausies un neizdari priekšlaicīgus secinājumus

Ļauj sarunu biedram pastāstīt par sevi, nesteidzini viņu. Šādi tu vari uzzināt vairāk informācijas, kas noderēs tev vēlāk. Pēc tam būs daudz dabiskāka situācija, kad tu stāstīsi par sevi. Īpaši, ja vēlies pārdot kādu ideju vai sadarbību. Vispirms uzklausot sarunu biedru, pēcāk savu piedāvājumu vari veidot dabiskāku un viņam pielāgotāku.

Pirms piedāvāt palīdzību (ideju, procesu, pievienoto vērtību, u.t.t.) pavaicā, ko sarunu biedrs patiesībā vēlētos. Kas viņam ir nepieciešams. Tev var šķist, ka zini labāk. Bet, būsim atklāti, neviens no mums nespēj lasīt domas. Mums nav ne jausmas, kādas patiesībā ir sarunu biedra vajadzības un prioritātes. Neizdari secinājumus viņa vietā.


4. Turi doto vārdu

Piedāvāt palīdzēt vai dot solījumus spēj ikviens. Izpildi solīto. Tikai tā tiks izveidotas labas attiecības un savstarpējā uzticēšanās. Ikviena saruna, solījums un piedāvājums ir būtisks. Ilgtermiņā tas var spēlēt nozīmīgu lomu, pat ja šobrīd tā nešķiet.

Ja būsi apsolījis kaut ko , ko nespēj pildīt vai aizmirsti, to atcerēsies vienmēr, jo tas rada negatīvas emocijas. Un cilvēki vislabāk atceras tieši emocijas, kuras esi viņiem radījis. Tādēļ centies radīt vairāk pozitīvu atmiņu un emociju.


5. Nojauc rāmjus

Ir uzskats, ka (īpaši pirmajās tikšanās reizēs) cilvēkiem jābūt ļoti profesionāliem un ieturētiem. Pēc manas pieredzes, cilvēki vairāk novērtē sarunas, kurās viņiem nav jāizliekas un kurās var būt viņi paši. Ja redzi iespēju pajokot vai padarīt sarunu personiskāku – izmanto to. Jā, arī tad, ja tā ir tikai pirmā tikšanās reize. Galu galā, saruna ir attiecību veidošana – jebkurā vidē. Un mēs visi jūtamies labi tādās attiecībās, kuras izveidojas dabiskas un nepiespiestas, kuras neierāmē mūs. Šādas attiecības ilgtermiņā ir visauglīgākās.


6. Redzi būtisko un izcel to, kas svarīgs sarunu biedram

Atceries lietas, kas tavu sarunas biedru aizrauj – hobijus, intereses, aizraušanās. Vēlāk, zinot par kādu būtisku notikumu šajā jomā, izmanto to. Tuvojas hokeja čempionāts un atceries, kā iepriekš runājāt kāds sarunu biedrs ir kaislīgs hokeja fans? Tad pavaicā no 1 – 10 cik priecīgs viņš par tuvojošos čempionātu un kuras spēles plāno apmeklēt. Vai tavam sarunu biedram nesen bijis ģimenes pieaugums? Noteikti apsveic ar to. Neiekļauj šajā sarunā neko no savām vajadzībām. Tikai atzīsti un novērtē viņa dzīves notikumus.


7. Neaizraujies ar sevi

Jā, mēs visi zinām to sajūtu, kad sarunas laikā tev galvā iešaujas lieliska doma, ideja vai stāsts, kuru vēlies šajā kontekstā pateikt. Diemžēl, tas ļoti bieži ir lieliski nolasāms mūsu sejās. Ieelpo un izelpo. Ļauj sarunu biedram pateikt sakāmo, uzklausi pacietīgi visu līdz galam. Nekas nav nepatīkamāks, kā sarunas laikā, sava sakāmā pusē pamanīt, ka otrs cilvēks gatavojas tevi pārtraukt un vairs nedzird to, ko tu saki. Ja tava doma, ideja vai stāsts ir lieliski un iederas kontekstā, neuztraucies, tas būs tikpat lieliski arī pēc 5 minūtēm. Tu vari pagaidīt.


8. Pamani cilvēkus blakus sarunu biedram

Ir viegli aizrauties ar sarunu un fokusēties tikai uz vienu cilvēku, nepamanot tos, kas ir blakus. Ja pamani kādu paziņu un pieej sasveicināties, tad sasveicinies vai iepazīsties arī ar viņam blakus esošajiem cilvēkiem. Neignorē viņus. Ja esi uzsācis interesantu sarunu, iesaisti arī pārējos cilvēkus apkārt, pavaicājot viņu viedokli. Neuzgriez muguru cilvēkiem, kas pēc šīs sarunas beigām un tavas aiziešanas, varētu būt tavi atbalstītāji.107 views0 comments

Recent Posts

See All

RUNAS RĀMIS

©2019 by Runas Rāmis